Miskolci Galéria NAGY KUNSZT Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeum
Bán András, Nagy Szilvia, Éliás István
www.miskolcigaleria.hu
A Miskolci Galéria Nagy Kunszt elnevezésű, Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeuma, a hazai kortárs művészetet és azon keresztül az egyes alkotásokban megjelenő tartalmi-, vizuális- és technikai jellemzők főbb irányvonalait közvetíti általános- és középiskolás diákok, valamint egyetemi hallgatók számára, szervezett csoportos foglalkozások: múzeumi órák formájában.
A Nagy Kunszt egyedi sajátossága, hogy a félévente változó bemutatók alkotásait a „kurátor” muzeológusok és múzeumpedagógusok egymással együttműködve kortárs műgyűjteményekből válogatják össze – a kiválasztott tematika problémafelvetéséhez kapcsolódóan – és a kiállító- és egyben foglalkoztató térben történő elhelyezésüket is a pedagógiai interpretációnak és hasznosításnak megfelelően alakítják ki. A Nagy Kunszt programok igazi különlegessége, hogy a múzeumi órákat az aktuálisan kiállító kortárs művészekkel együtt, az ő aktív közreműködésükkel tartják, valódi testközelbe hozva az alkotókat és az alkotás folyamatát, a diák közönség kifejezett örömére.
A foglalkozásokra érkező iskolás csoportok változatos és komplex vizuális hatások, valamint a közös feldolgozás során elsősorban kérdésekre épülő beszélgetéssel és kreatív, alkotó feladatok kapcsán mélyülhetnek el az egyes témákban; miközben a kortárs művekre reflektáló véleményeik, munkáik, fokozatosan beépülnek a kiállítás anyagába.
Minden "Kunszthoz" készítenek módszertani összefoglaló kiadványt, olykor kisfilmet (
http://vimeo.com/16088718), azonban a múzeumi és múzeumpedagógiai szakterületen egyedülálló módon folyamatosan frissülő honlap (
www.mimumu.hu) tartja a kapcsolatot a diákokkal és a pedagógusokkal, és közvetíti az aktuális információkat, eredményeket, híreket.
Az elmúlt két és fél évben, több ezer borsodi diák látogatta a Nagy Kunszt foglalkozásait.
Az eddigi tematikák:
2008 – EGÓ A FALON
Kortárs képzőművészek saját alkotásaikon
Beöthy Balázs, Csontó Lajos, FeLugossi László, F. Pollner Erika, Hajdú Kinga, Gémes Péter, Komoróczky Tamás, Koncz András, Lenkey-Tóth Péter, Lukács Róbert, Nagy Kriszta, Német Hajnal, Verebics Ágnes
2009 – TALÁLKOZÁS DAVID BOWIE-VAL
A program alaptémája a találkozás. Konkrét találkozások kortárs képzőművészek alkotásaival, ábrázolási módszereikkel. Képletes találkozások valós- és kitalált személyekkel, helyzetekkel, korokkal.
Bukta Imre, Hecker Péter, Horváth Dániel, Köves Éva, László Gergely, Rákosi Péter, Szabó Eszter Ágnes, Varga Rita, Vass Tibor
EGÉSZEN KIS TÁJAK
A kiállítás a kortárs képzőművészet azon érzékenységére reflektál, amellyel kicsiny, időnként zárt, vagy éppen szubkulturális életvilágokba hatol be. Megtalálva bennük a lokális történetek élményvilágát épp úgy, mint az egyetemesen érvényes emberi vonatkozásokat.
Barakonyi Szabolcs, Bukta Imre, Fabricius Anna, Gyenis Tibor, Horváth Kinga, Szabó Benke Róbert, Szépfalvi Ágnes, Varga Éva
2010 – BETŰZVE
Egy képzőművészeti alkotáson a betűk, szavak, szövegek megjelenése kompozíciós díszítőelem és jelentéshordozó is egyben, hiszen a szó képe és jelentése közötti különbözőség más-más olvasatra ad lehetőséget. A B E T Ű Z V E című bemutató, a teljesség igénye nélkül, olyan kortárs művekből válogat, amelyek a képzőművészet és tipográfia közötti határ képlékenységét felhasználva, korunk néhány vizuális és mentális tartalmára mutatnak rá.
Baglyas Erika, Eperjesi Ágnes, Futó Tamás, Hecker Péter, Koronczi Endre, Nagy Kriszta, Németh Hajnal, Pincehelyi Sándor, Sugár János, Szalai Katalin, Szász György
„REMBRANDTTÓL PICASSÓIG”
Művészettörténeti utalások kortárs képzőművészek alkotásain
A Tanulmányi Múzeum új tematikája olyan kortárs alkotásokból válogat, amelyek vagy a megjelenítés stílusában, vagy tartalmi vonatkozásban párhuzamba állíthatók egyes művészettörténeti időszakokkal. Az összeállítás a barokktól a klasszicizmuson, romantikán, realizmuson és az izmusokon keresztül, egészen Picasso rózsaszín korszakáig vonultat fel példákat. Rembrandt, id. Markó Károly, Courbet, Munch, Picasso és még számos klasszikus mestert El-Hassan Róza, Nemes Csaba, John Goto, Pataki János, Lukács Róbert, Kelemen Károly, Máger Ágnes és Kósa János művei idézik fel.
A diákok számára válogatott és múzeumi órák során látogatható összeállítás gyakorlati alkalmazás során, különféle megközelítési módszerekkel ismerteti meg az egyes irányzatok jellegzetességeit. Festés, fotózás, drámajáték és egyéb kreatív feladatok segítik a múzeumi környezetben történő ismeretszerzést.
Kiállító művészek
El-Hassan Róza, Goto, John, Kelemen Károly, Kósa János, Lukács Róbert, Máger Ágnes, Nemes Csaba, Pataki János
Hornyik Sándor: Képek testközelben / Új Művészet, 2010. május 46-48. o./
Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum - Petró ház (Hunyadi út 12.)