Képgyár | © tudásgyár
A kortárs művészetekkel foglalkozó Szépmesterségek Alapítvány és a Komlóstetői Kerékpáros Sport Klub néhány éve azt a missziót vállalta fel, hogy olyan hátrányos helyzetű fiataloknak is biztosít kompetenciafejlesztő programokat, akiket a tehetséggondozás klasszikus módszereivel nem lehet elérni.
A Tudásgyár projekt keretében komplex és rendhagyó zenei, képzőművészeti, helyismereti szakkörök, kreatív foglalkoztató klub, íróiskola, színházértelmező és filmkészítő műhelyek, táborok működnek Miskolcon, a vasgyári Factory Sportarénában immár 3 éve. A Tudásgyár programjainak folytonosságát jelenleg K.O.M.P. néven folytatják a megvalósítók számos kortárs művész bevonásával.
Miért jelölöd?
A projekt(ek) alapkoncepciója, olyan tehetséges fiatalokat megszólítani és kibontakoztatni, akik hátrányos helyzetük miatt nem jutnak hozzá a hagyományos fejlesztési formákhoz. Átfogó cél, hogy informális tanulási alkalmak keretében a fiatalok megértsék a körülöttük lévő világot, a kortárs kultúrát és művészetet, s legyenek elképzeléseik és használható eszközeik környezetük és jövőjük aktív formálására.
A Miskolcon egykor működő LKM vasgyár 2009-ben végleg bezárta kapuit, mára már gyakorlatilag szellemváros. Minden lokálpatriótának fontos, hogy ne merüljön feledésbe a kulturális örökség, és komplex módon foglalkozzunk a jövőbeli fejlesztésekkel. A Tudásgyár projekt volt az első olyan kezdeményezés, mely a kortárs művészet eszközeivel próbálta felhívni a figyelmet a miskolci gyárproblémára.
"Célunk volt életet vinni a vasgyárba művészeti seregszemlével, mert azt szeretnénk, hogy ha a százharminc hektárnál is nagyobb területen végre elindulna valamilyen komolyabb rekultivációs folyamat."
A projekt oly módon viszonyult kritikusan a gyári környezethez, hogy végiggondolta, hogyan lehet a dekadens, lepusztuló csarnokokba, épületekbe, közegbe életerőt bevinni. A résztvevő fiatalok szempontokat kaptak és kapnak a művészeti műhelyekben, hogyan lehet egy lezárult időszakot feldolgozni, és eszközöket arra, hogy egy funkciótlan tér mire inspirálhatja a jelenben őket.
A fiatalok részvételükön keresztül személyes viszonyba kerültek a helyszínnel, fókuszba került számukra, ami eddig nem volt ismert, érdekes. Maguk a használt kortárs művészeti alkotó folyamatok tették lehetővé társadalmi érzékenyítésüket egy számukra addig nem lényeges helyi ügy iránt. A projekt által szervezett társadalmi akciókon (közösségi rendezvények, flashmob, kitelepülések más helyszínekre) keresztül cselekvővé váltak, felhívták a város többi lakójának figyelmét egy megoldatlan helyi problémára.
A projekt arra tett kísérletet, hogy helyi szinten, kisközösségekben társadalmasítsa a művészetet, és a hagyományos oktatási rendszert alternatív eszközökkel kiegészítse.
További linkek:
https://www.facebook.com/tudasgyar?fref=ts