Manamana Kiadvány
Szerkesztők: Várnagy Tibor, Erhardt Miklós, Andreas Fogarasi, Dominic Hislop és alkalomszerűen felkért szakemberek

MANAMANA - sajtóanyag
A Manamana cimű projekt két részből áll. Egyfelől a Budapest Box kiállítóterében fölállított faliújságból, amely egyfajta nyilvános szerkesztőségi asztalként funkcionál, másfelől a Manamana című újságból, mely a kiállítás időtartama alatt havonta, összesen három alkalommal jelenik meg. A faliújságon közzétett hírek, információk, politikai, és kulturális kommentárok a kiállítás ideje alatt az aktualitásoknak megfelelően folyamatosan változnak. Az egyes lapszámok tartalma a faliújságban felmerülő témák nyomán alakul ki, melyeket részben a projektben korábban résztvevő, illetve azóta bevont partnereink – az Energia Klub, az Indymédia, a NOL, a Nonkonformist, a Rügyecskék Alapítvány munkatársai –, részben a kiállításon részt vevő / vagy részt nem vevő hazai és külföldi művészek (Erhardt Miklós, Andreas Fogarasi, Dominic Hislop stb), és alkalomszerűen felkért szakemberek alakítanak ki.
A Manamana első két száma 2001-ben a Műcsarnok Szerviz című kiállításának keretében jelent meg. Célja az volt, hogy hozzájáruljon egy a kortárs művészet keretei között nálunk talán még szokatlan – a globális és lokális politikai, társadalmi, ökológiai, és kulturális problémákat erőteljesebben tematizáló – diskurzus kialakításához. Ugyanakkor e vállalkozás során nem egyszerűen csak arról volt szó, hogy a kortárs művészetünk által addig kevéssé reflektált problémákhoz nyúljunk, hanem arról is, hogy eloldjuk ezeket a diskurzusokat a main stream média, illetve a politikai közélet által generált sémáktól és közhelyektől. Ennek megfelelően kezdtünk el foglalkozni a hazai és külföldi független médiák aktuális híreivel és kommentárjaival, s kezdtük el szembesíteni ezeket különféle egyéb megközelítésekkel. Mindebben lényeges szempont volt számunkra, hogy megpróbáljuk összekapcsolni a magunk kulturális kontextusát (részben non-profit hirdetések, részben különféle akciók révén) a városban zajló más kulturális eseményekkel, azaz munkánkat hálózatszerűen is megpróbáljuk kiterjeszteni. A Manamana így nem csak bizonyos témákat járt körül, hanem fokozatosan kapcsolatokat teremtett az adott kiállítás létrehozói, és az azt látogató nézők között, illetve – akár, mint alkotókat, akár mint befogadókat – a kortárs művészet iránt korábban nem feltétlenül érdeklődő, de a kérdéses problémákra érzékeny „kívülállókat” is be tudott vonni e dialógusokba. Ennek megfelelően kívánunk rendezni ezúttal is különféle alkalmi programokat – beszélgetéseket, vetítéseket – a projektünknek otthont adó múzeumban, illetve részt venni partnereink párhuzamos rendezvényein.
A Manamana idei első két száma a Budapest Box kiállítása keretében jelenik meg, s a múzeum bookshopján kívűl kapható lesz a budapesti alternatív szcéna olyan találkozási pontjain, mint a Gondolkodó Antikvárium, vagy a Sziget Fesztivál Zöld Udvara. A 2002/3 szám igyekszik összekapcsolni a Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum kiállítását, a Műcsarnok M-mobil programsorozatával, illetve a szeptembertől induló kulturális szezon egyéb eseményeivel.
várnagyTIBBI
Vonatkozó linkek:
"Ezt légy szíves így írd le: ciki van"