Az Open Doors Hungary egy olyan művészeti projekt, amely az országba felnőtt kísérő nélkül érkezett menekült és menedékkérő fiatalok számára állít komplex programot a vizuális kommunikáció, az építészet és a design eszközeivel. Programunk célja, hogy a menekült fiatalok sikerrel illeszkedjenek be a magyar társadalomba, önkifejezési eszközeik és minőségi kapcsolataik fejlődjenek.
A tevékenység során a fiatalok maguk is a tervezési folyamat részeseivé válnak, az ő döntéseik nyomán születik meg a végeredmény. A “design”, mint problémamegoldó módszer ezáltal modellt állíthat más problémák megoldására is. A problémafelvetés, tervezés, kivitelezés munkafolyamata arra tanítja a résztvevőket, hogy a felvetett problémák megfelelő eszközök segítségével megoldhatóak. Hosszútávú célunk, hogy a tevékenység nyomán a menekült fiatalok ne csupán passzív elszenvedői, hanem aktív résztvevői legyenek társadalmunk kulcstevékenységeinek. Az eddigi egy év során közösen felújítottuk közösségi terüket, létrehoztunk egy multifunkcionális képi kommunikációs játékot, illetve egy elhagyatott medencét kerti mozivá és kültéri közösségi térré alakítottunk. Ezeket különböző programok során valósítottuk meg, tartottunk már intenzív workshopot, nyári alkotótábort és egynapos interkulturális rendezvényt is.
Az Open Doors csapata
Miért jelölöd?
Programunk fontos része a magyar kortársak bevonása, a kortárssegítés. A program jelenleg az Útilapu Hálózat-SCI Hungary egyik munkacsoportja által, teljes mértékben önkéntes-alapon valósul meg, eddig részesei voltak mind magyar, mind külföldről érkezett önkéntesek.
A menedékkérők számának drasztikus növekedése olyan feladatot állít társadalmunknak melyre nem vagyunk felkészülve: az integráció gátjait tovább súlyosbítja társadalmunk idegenekkel szembeni magatartása. A menekült lét hozadéka az elvesztett közösség, az elvesztett otthon, illetve a kultúra menthetetlen átalakulása, a közös nyelv hiánya, így az identitászavar és a kifejezési eszköztár és a motiváció hiánya. A beilleszkedés pótolhatatlan feltétele a helyi közösséggel való gyakori érintkezés, a felelős döntéshozatal iránti motiváció, otthonosságérzet, a befogadó közeg nyelvének, kultúrájának, illetve hagyományainak ismerete. A menekült fiatalok érdeke, hogy fejlődjön önkifejező és problémamegoldó készségük és rendelkezzenek azzal az eszköztárral (kulturális tudás, nyelvtudás, interkulturális készségek), amivel önálló és felelős döntéseket hozhatnak.
A MOME grafikus és építész hallgatóiként művészeti programmal törekszünk az integrációs folyamat kétirányú megvalósulására. Az Open Doors Hungary módszerei a fókuszba állított aktív, kreatív és közösségi cselekvés, a kultúra nem-formális és interaktív átadása, az együttműködés és a párbeszéd megteremtése menekültek és magyar kortársaik között, a téma köztudatba vezetése. Az aktív cselekvés az építészetet és a vizuális kommunikációt, mint eszközt használja fel.
Az ODH blogja: opendoorshungary.blogspot.hu
Még több info slideshare-en: OpenDoorsHungary
Jekli Ágnes TEDx előadása a projektről: Vizuális hídépítés